flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Узагальнення судової практики господарським судом Чернігівської області щодо зупинення провадження у справах станом на 23 жовтня 2015 року

02 листопада 2015, 11:56

На виконання плану роботи на 2015 рік господарським судом Чернігівської області було здійснено узагальнення судової практики щодо зупинення провадження у справах станом на 23 жовтня 2015 року.

Основним завданням проведення зазначеного узагальнення стали вивчення норм спеціального законодавства, які стосуються теми узагальнення, а також аналіз статистичної звітності та дослідження судової практики із приведенням конкретних прикладів справ із зупиненим провадженням.

Мета, яка ставилась під час здійснення узагальнення, постала у спробі виявити однаковий підхід у застосуванні судом норм спеціального законодавства щодо зупинення провадження у справах, аналізу причин зупинення провадження у судових справах, а також визначення підстав скасувань ухвал господарського суду Чернігівської області про зупинення провадження у справах судами вищих інстанцій.

Під час проведення даного узагальнення використовувались дані автоматизованої системи «Діловодство спеціалізованого суду», відділу інформаційно-технічного забезпечення та статистики, процесуальні документи господарського суду Чернігівської області, Київського апеляційного господарського суду та Вищого господарського суду України.

Під час винесення ухвал про зупинення провадження у справі господарський суд керувався нормами ст.79 Господарського процесуального кодексу України. Також щодо вирішення окремих питань, пов’язаних з зупиненням провадження у справі господарський суд враховував висновки, викладені в постанові пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" (із змінами та доповненнями до неї).

Зупинення провадження у справі передбачає тимчасове та повне припинення всіх процесуальних дій у справі, викликане настанням зазначених у законі причин, що перешкоджають подальшому руху процесу і щодо яких невідомо, коли вони можуть бути усунені.

Зупинення провадження у справі, на відміну від відкладення розгляду справи, здійснюється без зазначення строку, до усунення обставин, які зумовили зупинення провадження у справі, тобто закінчення строку визначається вказівкою на подію. Крім того, перелік підстав відкладення розгляду справи не є вичерпним на відміну від зупинення провадження у справі, коли господарський суд може вчинити зазначену процесуальну дію лише з підстав, установлених законом.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.79 Господарського процесуального кодексу України господарський суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом, а також у разі звернення господарського суду із судовим дорученням про надання правової допомоги до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.

Також господарський суд має право зупинити провадження у справі за клопотанням сторони, прокурора, який бере участь в судовому процесі, або за своєю ініціативою у випадках:

1) призначення господарським судом судової експертизи;

2) надсилання господарським судом матеріалів прокурору або органу досудового розслідування;

3) заміни однієї з сторін її правонаступником.

Проблемних питань під час винесення ухвал про зупинення провадження у справі з вищенаведених підстав в господарському суді Чернігівської області не виникало.

Найбільша кількість справ, по яким зупинено провадження, – це неможливість їх розгляду до вирішення пов'язаних з ними інших справ, що розглядалися іншими судами.

Частина 1 ст.79 Господарського процесуального кодексу України не конкретизує як види судів, в провадженні яких може знаходитись пов’язана справа, так і не визначає, що потрібно розуміти під поняттям "інший суд". Одночасно, Вищий господарський суд України, в постанові пленуму від 26 грудня 2011 року №18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" виклав позицію, що під неможливістю розгляду даної справи слід розуміти неможливість для даного господарського суду самостійно встановити обставини, які встановлюються іншим судом в іншій справі, - у зв'язку з непідвідомчістю або непідсудністю іншої справи даному господарському суду, одночасністю розгляду двох пов'язаних між собою справ різними судами або з інших причин. Іншим судом, про який йдеться у частині першій статті 79 ГПК, є будь-який орган, що входить до складу судової системи України згідно із ст.3 та ч.2 ст.17 Закону України "Про судоустрій і статус суддів"; іншим судом може вважатися й інший склад суду (одноособовий чи колегіальний) в тому ж самому судовому органі, в якому працює суддя (судді), що вирішує (вирішують) питання про зупинення провадження у справі.

Отже, із змісту ч.1 ст.79 Господарського процесуального кодексу України та вищенаведеної постанови пленуму витікає, що зупинення провадження у справі до вирішення іншої пов’язаної справи можливе лише за наявності двох умов, а саме: пов’язаність справ та неможливість розгляду справи. При цьому відсутність однієї з таких умов не тягне за собою можливість зупинення провадження у справі.

Підсумком здійсненого узагальнення став висновок про те, що судді господарського суду Чернігівської області, як правило, виносили ухвали про зупинення провадження у справах на підставі повного дослідження всіх матеріалів справи та обставин, що зумовили зупинення провадження у справі