flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Історичний нарис про Господарський суд Чернігівської області

 

Історичний нарис про Господарський суд Чернігівської області

 

Днем створення (арбітражних) господарських судів у сучасному розумінні прийнято вважати 21 листопада 1922 року, коли була прийнята постанова Ради Народних Комісарів УРСР, якою затверджено «Положення про порядок розв’язання майнових змагань поміж державними установами та підприємствами». Відповідно до цього Положення були створені арбітражні комісії, в центрі – Вища Арбітражна Комісія при Українській економічній Раді та на місцях – при губернських економічних нарадах. 

У м. Чернігові губернська арбітражна комісія виконавчого комітету Чернігівської губернської Ради робітничих, селянських і червоноармійських депутатів функціонувала з 1923 до 1931 року.

ЦВК та Раднарком УСРР 5 червня 1931 року прийняли постанову “Про Державний арбітраж УСРР”. На підставі зазначеної постанови в 1931 році було створено державний арбітраж при Чернігівському облвиконкомі, на який було покладено функції з розв’язання майнових спорів між підприємствами та організаціями області.

З початком Великої Вітчизняної війни державний арбітраж при Чернігівському облвиконкомі  призупинив свою діяльність. На жаль, знищення архівних даних початкового періоду його діяльності під час Великої Вітчизняної війни не дають змоги проаналізувати кількість та категорії справ.

Після звільнення Чернігівщини від німецько-фашистських загарбників у вересні 1943 року державний арбітраж області поновив свою діяльність. Постановою виконкому Чернігівської обласної Ради депутатів трудящих № 162 від 25 листопада 1943 року головним державним арбітром було призначено Забудкіна П.А., який працював на цій посаді до 1959 року.

З 1959 до 1963 рік державний арбітраж області очолював Ілюшин А.В.

У період з 1943 до 1966 року державний арбітраж розміщувався в одній службовій кімнаті площею 20 кв.м в приміщенні Чернігівського облвиконкому.

Згідно з постановою Ради Міністрів УРСР № 985 від 28 вересня 1963 року та рішенням Чернігівського промислового облвиконкому № 536 від 25 грудня 1963 року Чернігівський облдержарбітраж було ліквідовано і його функції передано Київському міжобласному держарбітражу.

У січні 1966 року облдержарбітраж відновив свою діяльність на підставі постанови Ради Міністрів України № 941 від 31 грудня 1965 року та рішення Чернігівського облвиконкому “Про створення державного арбітражу при облвиконкомі” від 28 січня 1966 року № 59. Функції та підпорядкованість його не змінилися. Головним державним арбітром було призначено Мартинця Івана Захаровича, який працював на цій посаді до 1973 року.

З моменту відновлення своєї діяльності державний арбітраж працював у складі двох державних арбітрів та двох технічних працівників, і до 1987 року розміщувався по вул. Леніна у двох службових кабінетах загальною площею 40 кв.м.

У 1973 році рішенням Чернігівського облвиконкому головним державним арбітром було призначено Афанащенка Івана Микитовича, який очолював держарбітраж до жовтня 1986 року.

В 1986 році була затверджена головним державним арбітром при Чернігівському облвиконкомі Омеляненко Тетяна Іванівна, яка з 1979 року працювала на посаді державного арбітра, з 1986 року - головного державного арбітра, а з 1992 року до грудня 2006 року на посаді голови Арбітражного (господарського) суду Чернігівської області.

У зв’язку зі збільшенням чисельності державних арбітрів з 1987 року введена посада заступника головного державного арбітра (заступника голови арбітражного (господарського) суду), яку займав Шестак В.І.

В цей час змінюється і розташування державного арбітражу. Для його функціонування виділено декілька службових кабінетів загальною площею близько 200 кв. м у приміщенні по вул. Свердлова (нині Гетьмана Полуботка).

З 1991 року до 25 квітня 2000 року арбітражний суд розміщується у 14 кабінетах загальною площею 227,1 кв. м. в приміщенні обласного комітету Компартії України по вул. Леніна, 43.

У 1991 році був прийнятий Закон України „Про арбітражний суд” і утворена система арбітражних судів. Нове ім’я „господарський” арбітражний суд отримав у зв’язку з внесенням 21 червня 2001 року змін до закону, який також отримав нову назву – „Про господарські суди”.

З 26 квітня 2000 року до теперішнього часу арбітражний суд Чернігівської області займає приміщення колишнього готелю „Десна” по пр. Миру, 20.
28 квітня 2007 року Указом Президента України № 362/2007 на посаду голови господарського суду Чернігівської області призначений Шестак Василь Іванович, який працював в системі державного арбітражу з 1986 року спочатку на посаді державного арбітра, з 1987 року заступника головного державного арбітра, з 1992 року до травня 2007 року - заступника голови арбітражного (господарського) суду Чернігівської області.

З 01 січня 2011 року в суді запроваджена автоматизована система документообігу. Ведеться реєстрація позовних та інших заяв, виготовляються процесуальні документи, складаються статистичні та інші звіти. Для інформаційного забезпечення сторін в холі господарського суду встановлено довідкову систему, за допомогою якої будь-який відвідувач суду може отримати довідку з єдиної бази даних суду про стан розгляду справи. За допомогою автоматизованої системи також здійснюється відправка та публікація судових рішень в єдиному державному реєстрі.

Станом на 1 січня 2021 року кількісний склад суддів Господарського суду Чернігівської області згідно із штатним розписом становить 17 осіб, фактична чисельність суддів – 9.

У вересні 2021 року строком на три роки збори суддів обрали головою суду Фесюру Миколу Віталійовича, заступником голови суду - Белова Сергія Валерійовича.

Організаційне забезпечення роботи суду здійснює його апарат, у складі якого функціонують відділи: документального забезпечення (канцелярія), служба управління персоналом, планово-фінансовий, узагальнення судової практики, інформаційно-технічного забезпечення та статистики, господарчий. До складу апарату суду входять помічники суддів, судові розпорядники, секретарі судових засідань та прес-секретар. Апарат очолює керівник апарату, заступник керівника апарату суду.

Суд постійно здійснює заходи задля покращення якості надання судових послуг та підвищення зручності перебування сторін в приміщенні. У 2017 році переобладнано вхід до приміщення суду, обладнано кімнату охорони суду, у відділі документального забезпечення суду запрацював сервіс «Єдине вікно».  Для зручного перебування учасників судових проваджень у суді, зали судових засідань розташовані на третьому поверсі приміщення суду, де розміщені й інформаційні стенди, телефон для виклику працівника апарату (помічника судді, секретаря), зони wi-fi. Господарським судом Чернігівської області з метою забезпечення належних умов перебування відвідувачів у суді проведено  ремонт залів судових засідань. Кількість залів у приміщенні суду становить - 9.

В сучасних умовах суддя Господарського суду Чернігівської області забезпечений окремим службовим кабінетом, має помічника судді та секретаря судового засідання.

Суд здійснює активну комунікаційну діяльність. Судді та працівники апарату суду є учасниками багатьох конференцій, семінарів та зустрічей. Задля налагодження комунікацій з правничою спільнотою, підтримання  плідного діалогу з фахівцями-правниками, суддя-спікер Господарського суду Чернігівської області виступає спікером у вебінарах, бере участь у  різноманітних заходах для юридичної спільноти: юридичні практикуми, семінари, тренінги.

Основне завдання господарського (арбітражного) суду з моменту його започаткування – це якісний розгляд господарських справ. У підсумку слід сказати, що тривалий шлях закладення фундаменту господарського судочинства, становлення системи господарських судів, впровадження новітніх підходів до сутності та необхідності господарського суду неодмінно повертає нас до розуміння того, що розв’язання господарських спорів, як і будь-яка інша діяльність, постійно вдосконалюється, тому що захист інтересів держави полягає насамперед в ухваленні законного рішення у спорі господарюючих суб’єктів, незалежно від форм власності.

Напрямки діяльності суду на сучасному етапі є спрямування роботи на виконання конституційних обов’язків щодо захисту інтересів господарюючих суб’єктів, сприяння протидії порушенням в економічній сфері та здійснення заходів регуляторної політики держави у сфері підприємства.

Втілюючи в життя демократичні засади судочинства, закріплені в Конституції, колектив Господарського суду Чернігівської області своєю діяльністю здійснює захист прав та охоронюваних законом інтересів учасників господарських правовідносин, зміцнює правопорядок у цій сфері та сприяє розбудові незалежної правової демократичної держави – України.

 

 

 

Счетчик посещений Counter.CO.KZ - бесплатный счетчик на любой вкус!