Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Днем створення (арбітражних) господарських судів у сучасному розумінні прийнято вважати 21 листопада 1922 року, коли була прийнята постанова Ради Народних Комісарів УРСР, якою затверджено «Положення про порядок розв’язання майнових змагань поміж державними установами та підприємствами». Відповідно до цього Положення були створені арбітражні комісії, в центрі – Вища Арбітражна Комісія при Українській економічній Раді та на місцях – при губернських економічних нарадах.
У м. Чернігові губернська арбітражна комісія виконавчого комітету Чернігівської губернської Ради робітничих, селянських і червоноармійських депутатів функціонувала з 1923 р. по 1931 р.
ЦВК та Раднарком УСРР 5 червня 1931 р. прийняли постанову “Про Державний арбітраж УСРР”. На підставі зазначеної постанови в 1931 році було створено державний арбітраж при Чернігівському облвиконкомі, на який було покладено функції по розв’язанню майнових спорів між підприємствами та організаціями області.
З початком Великої Вітчизняної війни державний арбітраж при Чернігівському облвиконкомі вимушений був призупинити свою діяльність. На жаль, знищення архівних даних початкового періоду його діяльності під час Великої Вітчизняної війни не дають змоги проаналізувати кількість та категорії справ.
Після звільнення Чернігівщини від німецько-фашистських загарбників у вересні 1943 року державний арбітраж області поновив свою діяльність. Постановою виконкому Чернігівської обласної Ради депутатів трудящих № 162 від 25 листопада 1943 р. головним державним арбітром було призначено Забудкіна П.А., який пропрацював на цій посаді по 1959 р.
З 1959 р. по 1963 р. державний арбітраж області очолював Ілюшин А.В.
У період з 1943 р. по 1966 р. державний арбітраж розміщувався в одній службовій кімнаті площею 20 кв.м в приміщенні Чернігівського облвиконкому.
Згідно з постановою Ради Міністрів УРСР № 985 від 28 вересня 1963 р. та рішенням Чернігівського промислового облвиконкому № 536 від 25 грудня 1963 р. Чернігівський облдержарбітраж було ліквідовано і його функції передано Київському міжобласному держарбітражу.
У січні 1966 р. облдержарбітраж відновив свою діяльність на підставі постанови Ради Міністрів України № 941 від 31 грудня 1965 р. та рішення Чернігівського облвиконкому “Про створення державного арбітражу при облвиконкомі” від 28 січня 1966 р. № 59. Функції та підпорядкованість його не змінилися. Головним державним арбітром було призначено Мартинця Івана Захаровича, який працював на цій посаді до 1973 р.
З моменту відновлення своєї діяльності державний арбітраж працював у складі двох державних арбітрів та двох технічних працівників, і по 1987 рік розміщувався по вул. Леніна у двох службових кабінетах загальною площею 40 кв.м.
У 1973 р. рішенням Чернігівського облвиконкому головним державним арбітром було призначено Афанащенка Івана Микитовича, який очолював держарбітраж по жовтень 1986 р.
В 1986 році була затверджена головним державним арбітром при Чернігівському облвиконкомі Омеляненко Тетяна Іванівна, яка з 1979 року працювала на посаді державного арбітра, з 1986 році - головного державного арбітра, а з 1992 року по грудень 2006 року на посаді голови арбітражного (господарського) суду Чернігівської області.
У зв’язку зі збільшенням чисельності державних арбітрів з 1987 р. введена посада заступника головного державного арбітра (заступника голови арбітражного (господарського) суду), яку займав Шестак В.І.
В цей час змінюється і розташування державного арбітражу. Для його функціонування виділено декілька службових кабінетів загальною площею близько 200 кв. м у приміщенні по вул. Свердлова (нині Гетьмана Полуботка).
З 1991 року по 25 квітня 2000 р. арбітражний суд розміщується у 14 кабінетах загальною площею 227,1 кв. м в приміщенні обласного комітету Компартії України по вул. Леніна, 43.
У 1991 році був прийнятий Закон України „Про арбітражний суд” і утворена система арбітражних судів. Нове ім’я „господарський” арбітражний суд отримав у зв’язку з внесенням 21 червня 2001 року змін до закону, який також отримав нову назву – „Про господарські суди”.
З 26 квітня 2000 року по теперішній час арбітражний суд Чернігівської області займає приміщення колишнього готелю „Десна” по пр. Миру, 20, переданого суду розпорядженням Чернігівської обласної державної адміністрації від 26.08.1999 № 479 на умовах довгострокової оренди. Вказане приміщення має 42 службових кабінета, загальна площа яких становить більше 2000 кв. м. На цей час суд має 3 зали судових засідань, актовий зал, де провадяться збори колективу, а також своє обладнане архівосховище площею 70,8 кв. м., де зберігається 22265 судових справ, з терміном зберігання від 5 до 10 років.
28 квітня 2007 року Указом Президента України № 362/2007 на посаду голови господарського суду Чернігівської області призначений Шестак Василь Іванович.
Має стаж роботи за фахом 36 років. Працює в системі державного арбітражу з 1986 року спочатку на посаді державного арбітра, з 1987 р. заступника головного державного арбітра, з 1992 року по травень 2007 року - заступника голови арбітражного (господарського) суду Чернігівської області.
В 1996 році було присвоєно звання „Почесний працівник арбітражного суду”. За багаторічну сумлінну працю та професіоналізм був відзначений Ювілейною почесною грамотою Вищого арбітражного суду України (2001), Почесними грамотами Чернігівської міської ради та виконавчого комітету (2000), Чернігівської обласної ради (2002), Грамотою Вищого господарського суду України (2003). Нагороджений Знаком „Почесний працівник господарського суду України” (2004), Почесною грамотою Вищого господарського суду України та Ради суддів господарських судів України з врученням пам’ятного знаку (2006). У 2007 році нагороджений Знаком Пошани «Гетьман Петро Сагайдачний». У 2009 році отримав звання «Заслужений юрист України».
На початок 2011 року господарський суд Чернігівської області налічує у своєму складі 21 суддю та 77 інших працівників.
Структуру апарату суду складають 4 судові колегії:
· колегія з розгляду справ про банкрутство господарюючих суб»єктів;
· колегія з розгляду спорів, пов»язаних з державним регулюванням діяльності господарюючих суб’єктів;
· колегія з розгляду справ між господарюючими суб’єктами;
· колегія з розгляду справ у спорах, пов’язаних з правами на об’єкти інтелектуальної власності та реалізації корпоративних прав;
та 5 самостійних підрозділів:
- планово-фінансовий відділ;
- організаційно-кадровий відділ;
- відділ інформаційно-технічного забезпечення та статистики;
- канцелярія та архів;
- господарчий відділ.
У 2010 році господарський суд закінчив провадження 2445 справ, в тому числі:
- 176 справ зі спорів про укладання, зміну, розірвання договорів та визнання їх недійсними;
- 1786 справ з майнових спорів про виконання господарських договорів та з інших підстав;
- 40 справ зі спорів про визнання актів недійсними;
- 11 справ зі спорів про право на об»єкти інтелектуальної власності, розпорядження майновими правами інтелектуальної власності, комерційну концесію;
- 149 справ з інших позадоговірних немайнових спорів;
- 283 срави про банкрутство .
В господарському суді працює судовий інформаційний центр, на базі якого розроблені та впроваджені нові інформаційні технології підтримки діяльності господарського суду. Створено потужну апаратно-технічну базу, яка має понад 80 робочих станцій, об’єднаних в локальну комп’ютерну мережу, в тому числі серверів управління та серверів баз даних. Кожне робоче місце в суді обладнано комп’ютерами.
З 01 січня 2011 року в суді запроваджена автоматизована система документообігу. Ведеться реєстрація позовних та інших заяв, виготовляються процесуальні документи, складаються статистичні та інші звіти. Для інформаційного забезпечення сторін в холі господарського суду встановлено довідкову систему, за допомогою якої будь-який відвідувач суду може отримати довідку з єдиної бази даних суду про стан розгляду справи. За допомогою автоматизованої системи також здійснюється відправка та публікація судових рішень в єдиному державному реєстрі.
В сучасних умовах кожний суддя господарського суду Чернігівської області забезпечений окремим службовим кабінетом, має помічника судді та секретаря судового засідання.
Основне завдання господарського (арбітражного) суду з моменту його започаткування – це якісний розгляд господарських справ. У підсумку слід сказати, що тривалий шлях закладення фундаменту господарського судочинства, становлення системи господарських судів, впровадження новітніх підходів до сутності та необхідності господарського суду неодмінно повертає нас до розуміння того, що розв’язання господарських спорів, як і будь-яка інша діяльність, постійно вдосконалюється, тому що захист інтересів держави полягає насамперед в ухваленні законного рішення у спорі господарюючих суб’єктів, незалежно від форм власності.
Напрямки діяльності суду на сучасному етапі є спрямування роботи на виконання конституційних обов’язків щодо захисту інтересів господарюючих суб’єктів , сприяння протидії порушенням в економічній сфері та здійснення заходів регуляторної політики держави у сфері підприємства.
Втілюючи в життя демократичні засади судочинства, закріплені в Конституції, колектив господарського суду Чернігівської області своєю діяльністю здійснює захист прав та охоронюваних законом інтересів учасників господарських правовідносин, зміцнює правопорядок у цій сфері та сприяє розбудові незалежної правової демократичної держави – України.