Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
У м. Чернігові 08-09 червня 2018 року пройшла конференція "Господарська юрисдикція. Виклики сьогодення", організована Верховним Судом.
Представники суддівського врядування та органів державної влади зібралися щоб обговорити виклики, що постали перед судами господарської юрисдикції.
Участь у заході прийняли Голова Вищої ради правосуддя Ігор Бенедисюк, Голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Сергій Козьяков, Голова Верховного Суду Валентина Данішевська, Голова Касаційного господарського суду Богдан Львов, Голова Касаційного кримінального суду Станіслав Кравченко, суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду Алла Лесько, Голова Ради суддів України Олег Ткачук, Голова Державної судової адміністрації України Зеновій Холоднюк, Голова Господарського суду Чернігівської області Микола Фесюра, Голова Апеляційного суду Чернігівської області Геннадій Салай, Голова Чернігівської обласної державної адміністрації Валерій Куліч, перший заступник голови Чернігівської обласної ради Валентин Мельничук, міський голова міста Чернігова Владислав Атрошенко, судді та експерти.
Голова Голова Верховного Суду Валентина Данішевська, Голова Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду Богдан Львов та Голова Господарського суду Чернігівської області Микола Фесюра, привітальним словом розпочали роботу конференції.
У виступі на конференції Голова Вищої ради правосуддя Ігор Бенедисюк зупинився на висвітленні проблем та етапів реформи судової системи, зазначивши, що одним із основних завдань судової реформи є впровадження найкращих світових практик у сфері правосуддя. Зокрема, як зазначив Голова ВРП, реформа має забезпечити функціонування судової влади, що відповідає суспільним очікуванням щодо незалежного та справедливого суду, а також європейській системі цінностей та стандартів захисту прав людини.
Окрім того, І. Бенедисюк під час виступу окреслив головні інституційні та законодавчі зміни, які відбулися в ході судової реформи, наголосивши, що однією з найбільш актуальних проблем сьогодення є проблема кадрового наповнення судової системи, що пов’язано як із певними проблемами організації системи судоустрою, так і з тим, що протягом 2015-2018 років значна кількість суддів залишила судову систему, подавши заяви про відставку чи звільнення за власним бажанням тощо.
І.Бенедисюк наголосив, що Вища рада правосуддя здійснює всі можливі заходи для вирішення кадрового дефіциту, виконуючи свої повноваження щодо призначення суддів, зокрема застосовуючи процедуру переведення суддів до іншого суду.
Голова Ради суддів України Олег Ткачук у своїй доповіді окреслив питання стандартів безперебійного функціонування судової системи.
Голова Чернігівської обласної державної адміністрації Валерій Куліч та міський голова м. Чернігова Владислав Атрошенко зазначили про сподівання, результати та очікування від судової реформи.
Геннадій Салай – Голова Апеляційного суду Чернігівської області, зупинився на питанні оптимізації судів в межах судової реформи, розповів про об’єднання судів загальної юрисдикції на прикладі Чернігівській області.
Алла Лесько – суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду у своїй доповіді «Незалежність суддів-запорука довіри до суду» навела цитату з книги Ю.Андруховича «Коханці юстиції» наступного змісту: «Кожен підсудний натомість з‘являвся до суду в такому добірному товаристві озброєних до зубів шаблями, мечами, ланцюгами, киями, кастетами, галябардами й палашами друзяк, родичів і слуг, що лише знавіснілий фанатик правосуддя або самовбивця наважився би спробувати силоміць привести його до в‘язниці-спроба така, безперечно, мала б сумовиті для правосуддя наслідки». Навела цитати зі стенограми виступу народного депутата на засіданні Верховної Ради України 18 травня 2018 року: «...наша позиція-це розігнати повністю суддівський корпус і набрати нових... Треба, мабуть, з десяток суддів самих корумпованих, самих одіозних повісити на Хрещатику, щоб іншим неповадно було». А також цитату з виступу іншого депутата на тому ж засіданні: «Нещодавно компанія отримала у своїх інтересах рішення Верховного Суду... Я впевнений, що ми не маємо права дати дозвіл почати цю забудову. Якщо треба, будемо знову протидіяти фізично».
Богдан Львов – Голова Касаційного Господарського суду у складі Верховного суду, окреслив сучасний стан реформування системи господарського судочинства, зауважив на практичних підходах; зупинився на кількісних показниках навантаження суддів касаційних судів.
Станіслав Кравченко - Голова Касаційного кримінального суду доповів про сучасний стан забезпечення кримінально-правової охорони господарської діяльності в Україні (законодавчий та правозастосовний аспект).
Всеволод Князєв – Секретар Великої Палати Верховного Суду у своїй доповіді звернув увагу присутніх на інструменти забезпечення єдності судової практики.
Зеновій Холоднюк – Голова Державної судової адміністрації України, під час конференції зазначив, що працівники апаратів ліквідованих судів будуть переведені до новостворених судів без конкурсу, крім випадків якщо декілька осіб претендують на одну посаду. Крім того, штати судів будуть уніфіковані. Суди будуть мати одні і ті ж відділи і підрозділі, різнитися буде тільки кількість працюючих в них осіб.
З. Холоднюк у своєму виступі навів статистичні показники щодо кількості справ, розглянутих судами за 2015-2017 роки; зупинився на питаннях щодо розмірів суддівської винагороди та заробітної плати працівників апаратів судів. А також згадав і про проблемне питання відсутності у судів власних приміщень.
Голова Господарського суду Чернігівської області Микола Фесюра у своїй доповіді окреслив проблеми втілення судової реформи на місцевому рівні. Зазначив, що актуальним залишається питання у розриві розмірів суддівської винагороди у зв’язку з тим, що одні судді пройшли кваліфікаційне оцінюванні, а інші - ще ні. Наголосив на необхідності здійснення комплексного вивчення навантаження на суддів за новими процесуальними кодексами, оскільки мають бути враховані всі новели та особливості процесуального законодавства, а оптимізація чисельності суддів не може базуватися на тих даних, які втратили актуальність через прийнятті нових процесуальних кодексів.
Суддя Великої Палати Верховного Суду Віталій Уркевич у своєму виступі зупинився на повноваженнях Великої Палати Верховного Суду, розповів присутнім про підстави передачі справ на розгляд Великої Палати Верховного Суду.
Суддя, секретар судової палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду Володимир Погребняк висвітлив питання щодо співвідношення загальних норм Господарського процесуального кодексу України та Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» при розгляді справ про банкрутство.
Завершив перший день конференції своїм виступом Сергій Козьяков – Голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, про роль Вищої кваліфікаційної комісії суддів України як інструменту судової реформи. Він розповів присутнім, що конкурсу до апеляційних судів цьогоріч не буде. До кінця року буде оголошено другий конкурс до Верховного Суду; до кінця літа всі судді пройдуть кваліфікаційне оцінювання; а помічники суддів, що проходять спеціальну підготовку у Національній школі суддів України на посаду судді, складуть кваліфікаційний іспит.
Учасники та гості конференції мали змогу отримати відповіді на поставлені питання та прийняти участь у дискусіях щодо реформування судової системи.
Під час другого дня конференції обговорено актуальні питання застосування норм Господарського процесуального кодексу України за участю секретарів судових палат, суддів Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду та голів апеляційних і місцевих господарських судів.
За інформацією прес-секретаря суду