flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Верховний Суд залишив в силі рішення місцевого господарського суду у справі щодо передачі громаді Чернігівщини приміщення під храм

29 травня 2020, 08:53

У липні 2019 року Релігійна громада Української Православної Церкви Свято-Покровської парафії с. Ковпита Чернігівського району звернулася до Господарського суду Чернігівської області з позовом до Ковпитської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області про визнання незаконним та скасування рішення Ковпитської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області від 22.02.2019 «Про скасування рішення сільської ради від 11 лютого 2003 року «Про безоплатну передачу колишнього приміщення сільської ради, що належить до комунальної власності територіальної громади  с. Ковпита».

Позивач послався на те, що відповідач, прийнявши спірне рішення скасував своє попереднє рішення, яке було ненормативним правовим актом одноразового застосування, було виконане, чим вичерпало свою дію і не може бути скасовано відповідачем через 16 років після прийняття; спірне рішення порушує права та інтереси позивача на користування переданим йому у 2003 році майном, прийняте з порушенням вимог Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні» та «Про доступ до публічної інформації» без оприлюднення проекту рішення та самого рішення, а також з порушенням Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» та статуту позивача за відсутності рішення загальних зборів позивача про зміну підлеглості.

Господарський суд Чернігівської області рішенням від 19.09.2019 у справі № 927/580/19 позов задовольнив повністю.

Північний апеляційний господарський суд постановою від 20.01.2020 залишив без змін рішення місцевого господарського суду.

Верховний Суд  у  складі колегії суддів Касаційного господарського суду постановою від 14.05.2020 року залишив  без змін  рішення попередніх судових інстанцій.

Підставами для визнання акта органу місцевого самоврядування недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов`язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв`язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів позивача у справі.  

При цьому у спорі щодо визнання недійсним ненормативного правового акту органу місцевого самоврядування до кола обставин, які підлягають доказуванню, належить, зокрема встановлення обставин виконання такого рішення органу місцевого самоврядування.

Рішення Ковпитської сільської ради від 11.02.2003 «Про безоплатну передачу бувшого приміщення сільської ради, що належить до комунальної власності територіальної громади  с. Ковпита», яке було скасоване відповідачем шляхом прийняття спірного рішення від 22.02.2019, є ненормативним правовим актом органу місцевого самоврядування (актом індивідуальної дії), який стосувався позивача та на підставі якого у позивача виникли права і обов`язки, пов`язані з користуванням переданим йому приміщенням. Рішення Ковпитської сільської ради від 11.02.2003 з огляду на його індивідуальний характер дії було виконане з моменту передачі позивачу адміністративного приміщення сільської ради за актом приймання-передачі.

Касаційний господарський суд погодився з висновками судів попередніх інстанцій про те, що рішення Ковпитської сільської ради від 11.02.2003 «Про безоплатну передачу бувшого приміщення сільської ради, що належить до комунальної власності територіальної громади с. Ковпита» вичерпало свою дію фактом його виконання, тому воно не може бути скасоване чи змінене органом місцевого самоврядування після його виконання.

Ковпитська сільська рада Чернігівського району Чернігівської області прийняла 22.02.2019 рішення «Про скасування рішення сільської ради від 11 лютого 2003 року «Про безоплатну передачу бувшого приміщення сільської ради, що належить до комунальної власності територіальної громади с. Ковпита», яким скасувала рішення індивідуальної дії, яке вже було виконане, чим порушила вимоги закону та права та інтереси позивача на користування переданим йому майном

Відповідач в порушення вимог Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні» та «Про доступ до публічної інформації» не здійснив оприлюднення ні проекту спірного рішення, ні самого рішення, відповідні докази їх оприлюднення в матеріалах справи відсутні.

Рішення про зміну підлеглості загальними зборами Релігійної громади Української Православної Церкви Свято-Покровської парафії с. Ковпита Чернігівського району (позивачем) не приймалося, відповідні докази прийняття такого рішення в матеріалах справи відсутні. Спірне рішення відповідно до його змісту було прийняте відповідачем на підставі звернення ініціативної групи щодо переходу парафій сіл Ковпита та Жидиничі УПЦ до Православної Церкви України, тобто на підставі звернення не позивача, а іншої громади, якій спірна будівля в користування не передавалася, рішення про передачу будівлі іншим, крім позивача, громадам органами місцевого самоврядування не приймалося.

Місцевий господарський суд всебічно, повно і об`єктивно дослідив матеріали справи в їх сукупності, дав правильну юридичну оцінку обставинам справи та з дотриманням норм процесуального права та правильним застосуванням норм матеріального права вирішив спір у справі.

З огляду на зазначене Касаційний господарський суд дійшов висновку про залишення рішення місцевого господарського суду та постанови суду апеляційної інстанції без змін.

Детальніше з текстом постанови  КГС ВС від 14.05.2020 у справі № 927/580/19 можна ознайомитися  у Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.